ÇASGEM MEDENİYET COĞRAFYAMIZDA

ÇASGEM bünyesinde yürütülen ETAP Projesinin ilk faaliyeti, Sudan’ın başkenti Hartum’da 4-5 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi. Merkez Başkanı Abdurrahim Şenocak’ın başkanlık ettiği heyette, uzmanlarımız Handan Akarsu ve Metin Cudi Yardımcı eğitici olarak görev aldılar. Hartum Polis Evi’nde gerçekleştirilen Eğitim Döngüsü seminerine seksen kadar Sudanlı yetkili katılarak sekiz saat eğitim aldı. Kadın idarecilerin yoğun ilgi gösterdiği programda, Sn. Şenocak bir açılış konuşması yaparak, katılımcılara Merkezin çalışmaları hakkında bilgi verdi ve Türkiye-Sudan ilişkilerinin geldiği noktanın çalışma ilişkileri alanında da geliştirileceğini ifade etti. Şenocak, basının da izlediği programda, Sudan resmî haber ajansı SUNA’ya demeç verdi.

 

Hartum’daki etkinlikler, başta Türkiye ile ilişkilerden sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Ivaz İcaz, Bakanlar Kurulundan Sorumlu Devlet Bakanı Sn. Tarık Süleyman ve İnsan Kaynakları Bakanı Sn. Tahir Bahruddin olmak üzere Sudan Hükümeti’nin üst düzey yöneticileri, bürokratları ve kurumlarının ziyareti ile devam etti. Yetkililer, istişare toplantılarında iki ülke kurumlarının bilgi ve tecrübe aktarımına yönelik faaliyetlerinin artırılmasını vurguladılar. Sudanlı yetkililer, heyete ve faaliyetlere yakın ilgi gösterdiler.

 

Sudandaki temaslar ve eğitim programı ile hızlanan faaliyetlerin Merkezin uluslararasılık misyonuna katkı sağlaması planlanıyor.