CCPS ve EPSC Tarafından Düzenlenen 2019 Proses Güvenliği ve Büyük Veri Avrupa Konferansı'nda Bu Yıl ÇASGEM de Yer Aldı

Kimyasal Proses Güvenliği Merkezi (CCPS) ve Avrupa Proses Güvenliği Merkezi (EPSC) işbirliği ile 1 -2 Ekim 2019 tarihlerinde Frankfurt’ta düzenlenen 2019 Proses Güvenliği ve Büyük Veri Avrupa Konferansı’nda kurumumuzu temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanı Begüm Doğan “Büyük Veri Analitiği ve Acil Durum Yönetimi” başlıklı bildiri sunmuştur. DOW, DuPont, TOTAL, TÜPRAŞ, PETKİM gibi pek çok sanayi kuruluşunun yoğun ilgi gösterdiği programda uygulamaya yönelik çözümler değerlendirilmiştir.

Proses güvenliği açısından acil durum yönetiminde büyük veri analitiğinin kullanılmasının önemi ve Kimyasal Güvenlik Kurulu (CSB) kaza raporlarında vurgulanan acil durum yönetimindeki eksiklikler hakkında bilgi verilmiştir. DOĞAN proses güvenliğinin gittikçe artan iklim değişikliği sebebiyle yönetimin daha zor olduğuna değinerek büyük veri analitiğinin oluşturacağı çözümlerin önemine vurgu yaparak acil durum yönetiminde devlet, endüstri, araştırma geliştirme, bilim ve teknolojinin birlikte çalışmasının son derece önemli olduğunu belirtti. Proses güvenliğine ilişkin eğitimlerdeki eksikliklerin kazalarda etkisi de değerlendirilmiştir.

CCPS ve EPSC ile karşılıklı işbirliği ve iyi niyet temennileri ile birlikte program tamamlanmıştır. Proses güvenliği ve emniyeti alanında bilgilendirme ve eğitim çalışmalarımız devam etmektedir.