Illionis Ünv. Öğretim Görevlileri ve Amerika Ulaşım Sendikası Yetkilisinden ÇASGEM'e Ziyaret

Öz İplik İş Sendikası tarafından yürütülen, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi nin destekleyicisi olduğu “Sendikalarda İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması” projesinin Eskişehir eğitimini izlemek için ülkemize gelen Illionis Üniversitesi Urbana Chanpaing İşçi ve İstihdam İlişkileri Okulu İşçi Eğitimi Programı Öğretim Üyesleri Doç. Dr. Stephanie Fortado ve Doç. Dr. Emily Twarog, Amerika Ulaşım Sendikası 308. Şubesi Mali Sekreteri Deborah Cosey Lane ÇASGEM’i ziyaret etti. Ziyarete ÇASGEM Başkanı Abdurrahim Şenocak, Başkan Yardımcısı Kenan Yavuz, ÇSG Eğitim Uzmanları C. Güliz Bozdemir, Kübra Öztürk Sever, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Uzmanı Fatih Ayan ve Öz İplik İş Sendikası Kadın Komitesi Başkanı ve Proje Koordinatörü Pınar Özcan’da katıldı.

Gerçekleşen toplantıda, ziyaretçilere ÇASGEM hakkında geniş bilgi verildi. ÇASGEM’in kuruluşu ve amacının yanı sıra, yürütülen projeler, eğitimler ve araştırmalar hakkında Amerikalı heyet bilgilendirildi.

Merkez Başkanı Abdurrahim Şenocak heyetle yaptığı görüşmede kadın çalışanların ve sorunlarının her zaman Çasgem tarafından çok önemsendiğini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birleşmeden sonra konunun daha da önem arz ettiğini belirtti. Sendikaların kurumumuzun önemli sosyal paydaşları arasında yer aldığını belirten Şenocak, bu tür ortaklıkları çok önemsediklerini, projelere alanında yetişmiş uzmanlar aracılığıyla destek sağlamaktan memnun olduklarını belirtti. Yürütülen bu projenin de öncü bir proje olarak pek çok farklı kurum tarafından da örnek alındığını belirtti. Yürütülen çalışmaların aktarılmasından sonra heyet Amerika’nın çalışma hayatına ve gördükleri farklılıklara değindiler. Özellikle kadın çalışanların liderlik pozisyonlarında yer almada iki ülke arasında çok büyük farklılıklar olmadığını ancak bazı haklarda Türkiye’nin Amerika’dan daha iyi durumda olduğu belirtildi. Kendi ülkelerinde kurumumuza benzer bir kurumun bulunmadığını ve bunun bir eksiklik olduğunun altını çizen akademisyenler, ÇASGEM’in Türk çalışma hayatı için bir avantaj olduğunu vurguladılar.

Karşılıklı işbirliğinin ve yapılabilecek ortak projelerin konuşulmasının ardından hediye takdimine geçildi ve konuklara ÇASGEM’in hizmet binası gezdirilerek program sonlandırıldı.