ILO İLE ÇASGEM ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

19 Ocak 2018 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) arasında ILO Türkiye Direktörü Numan ÖZCAN ve ÇASGEM Başkanı Abdürrahim ŞENOCAK’ın katılımıyla yapılan toplantıda protokol imzalandı.

 

Protokol kapsamında Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilere meslek edindirmeyi hedefleyen ILO, gerçekleştireceği projeyle mültecilerin kayıtlı olarak çalıştırılması ve işverenlerin işgücü talebinin de karşılanmasını sağlayacaktır.

ILO’nun bu projesinin iki ayağında yer alan ÇASGEM, Türkiye’de göç yönetimi konusunda aktif olarak çalışan kurumlar, kuruluşlar ve STK’lara, göç idaresine yönelik eğitim verecektir. Söz konusu eğitim programına  göç konusunda uygulanacak politikaları belirleyen kamu kurumlarında ve ilgili sivil toplum kuruluşlarında çalışan uzman personelin  katılması planlanmıştır.

ÇASGEM’in faaliyet gösterdiği diğer ayak ise doğrudan Suriyeli mültecilere eğitim verilmesine ilişkindir. Mültecilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin yanı sıra Türk kültürüne ve toplumsal yapıya uyum sağlamalarına yönelik eğitimler de verilecektir.

Gerçekleştirilen toplantı imzalanan protokolün hayırlı olması temennisiyle sona erdi.