Özbekistan Cumhuriyeti Heyetine Katılım Belgeleri Verildi

ÇASGEM’in Uluslararası Alanda Eğitim ve Tecrübe Aktarım Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi (ETAP) kapsamında, Özbekistan Cumhuriyeti İstihdam ve Çalışma İlişkileri Bakanlığı yetkililerinin “Türkiye’de Çalışma Hayatı ve Uzaktan Eğitim” konulu çalışma ziyareti programı nihayete erdi.

Programın ikinci haftasında Ankara Sanayi Odası Teknik Koleji (ASO Teknik Koleji), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve KOSGEB ziyaret edildi.

ASO Teknik Koleji’nde okulun kurucu müdürü Refik SARGIN tarafından karşılanan heyete, genel anlamıyla Türkiye’deki mesleki eğitim sisteminin işleyişiyle ilgili bilgiler verildi. Ardından iyi uygulama örneği olarak ASO Teknik Koleji sınıf ve atölyeleri gezilerek okul hakkında ayrıntılar verildi.

İŞKUR yetkilileri ile bir araya gelerek İŞKUR’un İş ve Meslek Danışmanlığı, İstihdam Hizmetleri, Mesleki Eğitim Kursları, İşbaşı  Eğitim Programı, Girişimcilik Eğitim Programı, Pasif İşgücü Programları gibi faaliyetleri hakkında istişarelerde bulunuldu. Ardından İş Başı Eğitim Programlarının uygulandığı Bilkent Şehir Hastanesi ziyaret edildi.

Eğitim programının son gününde KOBİ ve girişimcilerin rekabet güçlerinin geliştirilmesi için sunulan destekler ve hizmetler hakkında bilgi edinilmesi amacıyla KOSGEB’e ziyaret gerçekleştirildi. AB ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Necati GÜNAYDIN ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Murat Şükrü SOYKAN’ın da katıldığı toplantıda KOBİ kavramının ne olduğu anlatıldıktan sonra girişimcilik destekleri hakkında ayrıntılı bilgiler sunuldu.

Proje ile Sudan Cumhuriyeti heyetinden sonra ağırlanan ikinci heyet olan Özbekistan Cumhuriyeti heyeti, gerçekleştirilen programdan oldukça memnun kaldıklarını ve program kapsamında öğrendikleri bilgiler neticesinde iyi uygulama örneklerini ülkelerinde de paylaşacaklarını ifade ettiler.

Türk ve Özbek kültür etkileşimini sağlamak amacıyla bir araya gelinen yemekte program değerlendirilmesi yapıldı ve Özbekistan Cumhuriyeti Heyeti katılımcılarına sertifikaları takdim edildi. Ardından Heyet, Merkez Başkanımız Sn. Abdurrahim ŞENOCAK’a teşekkürlerini sundu. Tüm katılımcılar ve proje ekibi ile hatıra fotoğrafı çekilerek  program nihayete erdirildi.