Sudan Heyeti ASO Teknik Koleji Ziyareti

Faaliyet kapsamında Sudanlı kamu görevlileri heyeti ve Merkez uzmanları ile Ankara Sanayi Odası Teknik Koleji ziyaret edildi. Heyet okulun atölye ve laboratuarlarını  incelerken uygulamalar hakkında bilgi aldı. Ayrıca okul müdürü Refik Sargın tarafından Türk meslekî eğitim sistemi ve kurumsal faaliyetleri hakkında bir sunum yapıldı. Sargın, Kolejin güçlü eğitim altyapısını açıklayarak, örnek devlet-işveren-vakıf  modelinin önemini vurguladı.

Öğrencilerin projelerinde geliştirdiği elektronik, mekatronik ve otomotiv ürünleri heyetçe incelenerek, öğretmenlerden bilgi alındı. Heyetler çalışma ziyareti esnasında Sudan’daki mesleki eğitim altyapısının güçlendirilmesi için  istişare ettiler.

Faaliyetler ÇASGEM’deki teorik eğitimlerle devam etti. Programda Sudan Heyetine “Türkiye’nin İktisadî ve İdarî Yapısı” ile “Türkiye’de İstihdam Politikaları” konularında seminer verildi. Seminer esnasında Sudanlı kursiyerlere bir konuşma yapan başkanımız Şenocak, katılımcılardan bir hafta sürecek programla ilgili izlenimleri, ÇASGEM’in eğitim ve tecrübe aktarımı yöntemleri hakkındaki görüşleri ve kurumsal işbirliği fikirlerini rapor haline getirmelerini istedi.

 Soru-cevap oturumlarında iki ülkedeki benzer ve farklı uygulamalar konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.