TBMM DOSTLUK GRUBU BAŞKANI MILLETVEKILLERI ÇASGEM’DE

TBMM Dostluk Grupları Başkanı Milletvekillerine 12 Nisan 2018 tarihinde ÇASGEM’de yapılan toplantı ile Merkezimizin medeniyet coğrafyamızda çalışma  hayatına yönelik eğitim ve tecrübe paylaşımı faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Toplantıya İzmir milletvekili ve Afganistan Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin KOCABIYIK, Edirne milletvekili ve Bosna Hersek Dostluk Grubu Başkanı Rafet SEZEN, Manisa milletvekili ve Hırvatistan Dostluk Grubu Başkanı İsmail BİLEN, Konya milletvekili ve Karadağ Dostluk Grubu Başkanı Hüsnüye ERDOĞAN, Gaziantep milletvekili ve Moğolistan Dostluk Grubu Başkanı Mehmet ERDOĞAN, Şanlıurfa milletvekili ve Sudan Dostluk Grubu Başkanı Mehmet AKYÜREK ve Çorum milletvekili ve Slovenya Dostluk Grubu Başkanı Lütfiye İlksen CERİTOĞLU KURT katıldılar.

 

ÇASGEM Başkanı Abdurrahim ŞENOCAK Kurumumuzun Sudan ve Özbekistan Çalışma ve İnsan Kaynakları Geliştirme Bakanlıkları ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirdiği ziyaretler ve düzenlediği eğitimler hakkında bilgi verdi. Önümüzdeki günlerde planlanan uluslararası faaliyetler ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

 

ÇASGEM’in mütevazı imkânlarla gerçekleştirdiği ve Medeniyet Coğrafyamıza yöneldiği bu faaliyetlerin, hedef ülkelerde gördüğü büyük ilgi ve taraflarda yarattığı memnuniyet toplantının gündemindeydi. Milletvekilleri, bu gibi faaliyetlerin Türkiye ve dost ülkelerle olan ilişkilerin derinleştirilmesine yaptığı katkıları önemsediklerini ve sahada ciddi bir boşluğun olduğunu ifade ettiler. Türkiye’nin dostluk gruplarındaki muhatap ülkelerle çalışma ilişkileri özelindeki eğitim, araştırma, yayın ve danışmanlık programlarının hızlandırması gerektiğini vurguladılar. TBMM Parlamentolararası Dostluk Grupları ile ÇASGEM’in iletişim halinde olmasının önemine dikkat çektiler. Bu amaçla Merkezimiz ve faaliyet konularımız ile ilgili teknik bilgi de alan milletvekillerimiz hedef ülkelerde çalışma ilişkileri bağlamındaki mevcut ve planlanan projelerimize desteklerini esirgemeyeceklerini ifade ettiler.