Türkiye Destekli İstihdam Uygulamaları Paylaşım Toplantısı

"Türkiye Destekli İstihdam Uygulamaları Paylaşım Toplantısı", Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda SGK Kavaklıdere Eğitim Tesisi'nde gerçekleştirildi.

Toplantıya; Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, Özev, ATO, SGK, SERÇEV, MEB Özel Eğitim Hizmet Müdürlüğü, ADECCO, Engelliler Konfederasyonu, Down Sendromu Derneği, DİSDER, ES KARİYER, Uluslararası Down Federasyonu, UDF, SADEFE, Çalışma Genel Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, TÜRK-İŞ, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, HAK-İŞ, ZİÇEV, TİSK, BAŞKENT ÖİBD, ÇASGEM temsilcileri katıldı.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Orhan KOÇ’un açılış konuşmasını yaptığı ve ÇASGEM Başkanı Abdurrahim ŞENOCAK’ın katılım sağladığı toplantı konuya ilişkin proje sunumları ile devam etti ve çalıştayla sona erdi. Engellilerin işe yerleştirilmesinin tek başına yeterli olmadığını ifade eden Genel Müdür Koç, engellilerin iş yerindeki devamın sağlanmasının da önemli olduğunu kaydetti.

Toplantıda İşe Katıl Hayata Atıl, Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum: İş Koçu Destekli İstihdam Programı, Down Şefler Türkiye Projeleri hakkında bilgi verildi. Projelerin ardından Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı engelli bireylerin istihdamına yönelik gerçekleştirdikleri faaliyetleri sundular. Son olarak ESKARİYER engelli istihdamı danışmanlık faaliyetlerini paylaştı.

Kurumumuzun da temsil edildiği toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanı Betül DÖNMEZ ORAL 2015-2018 döneminde Kurumumuzun partneri olduğu “İş Koçlarının Yeterlilikleri için Eğitim ve Kalite Değerlendirme Araçları Tasarımı Projesi” hakkında bilgilendirme yapmıştır. ECVET sistemi ile bağlantılı müfredat ve eğitici materyallere dayalı öğrenme çıktıları üretmeyi amaçlayan proje kapsamında verilen pilot eğitimlerin sonuçları katılımcılarla paylaşılmıştır.

Çalıştay ile sonlanan toplantıda, engelli bireylerin istihdamı ve bu istihdamın sürdürülebilir olması için destekli istihdam uygulamalarının son derece umut verici olduğunun altı çizildi. Proje bazlı çalışmaların yerini ülke genelinde yaygınlaşmış uygulamaya bırakması temenni edildi.