Ülkemizde Eğitim Gören Misafir Öğrencilere EOSH Eğitimi Verildi 

 
:0,00 
:% 0
:23 Ekim 2019
:12:01
:Pazar
:
:
:
:

ÇASGEM’in Uluslararası Alanda Eğitim ve Tecrübe Aktarım Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi (ETAP) kapsamında, ülkemizde eğitim gören misafir öğrencilere yönelik yürütülen ve Merkezimizde 15-18 Ekim tarihlerinde GASAM işbirliği ile gerçekleştirilen “EOSH Eğitim Programı-İSG’nin Temelleri” konulu program sona erdi.

Proje kapsamında daha önce Sudan, Özbekistan gibi ülkelerin çalışma hayatında yer alan katılımcılarıyla gerçekleştirilen programlara benzer şekilde, kurumumuzun uluslararası misyonu gereği tecrübe aktarımını sağlamak amacıyla Afganistan, Pakistan, Hindistan, Bangladeş ve Burkina Fasolu öğrencilere eğitim uzmanlarımız tarafından iş sağlığı ve güvenliğinin esasları hakkında teorik ve uygulamalı eğitim verildi.

ÇASGEM’in ve projenin tanıtımı ile başlayan programın ilk gününde konuşan Merkez Başkanı Abdurrahim Şenocak, medeniyet coğrafyamızdaki dost ve kardeş ülkelerle çalışma ilişkileri alanında yürütülen etkinliklerin önemine değinerek, önümüzdeki günlerde bu gibi uluslararası faaliyetlerin artırılması amacıyla çalışma yürüttüklerini ifade etti.

TÜPRAŞ - Kırıkkale Rafinerisine düzenlenen teknik geziyle devam eden programda, rafineri yetkilileri tarafından iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları hakkında brifing verildi ve tesis tanıtıldı.

Teorik ve uygulamalı faaliyetlerle süren programın son gününde Merkezimiz bünyesindeki EURODESK Türkiye masasının bilgilendirme etkinliği gerçekleştirildi ve öğrencilere katılım belgeleri törenle takdim edildi.

 

 

“Güvenli Düşün-II-Güvenlik Önemlidir! Projesi” 2. Çok Uluslu Ortaklar Toplantısı Gerçekleştirildi. 

 
:0,00 
:% 0
:11 Ekim 2019
:13:54
:Pazar
:
:
:
:

Erasmus+ Programı kapsamında onaylanan, çok uluslu “Güvenli Düşün-II-Güvenlik Önemlidir! Projesi” Estonya temsilcisi YSBF (Youth in Science and Business Foundadition) ev sahipliğinde Estonya’nın Tallinn kentinde 08-09 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Toplantıda ortak olarak ÇASGEM ile birlikte Portekiz’den Portekiz Çalışma Koşulları Genel Müdürlüğü (ACT), Aveiro Üniversitesi (UAVR), Minho Üniversitesi (UMINHO), İspanya’dan Girona Üniversitesi (UdG) katıldı.

Hedefi orta öğrenimde yer alan öğrencilere ve görme engeli olan gençlere iş sağlığı ve güvenliği konularının öğretilmesine yönelik modül ve araçlar geliştirmek olan projenin ilk yılı geride kalırken, proje ortakları Avrupa Birliği genelinde evrensel tasarımı kapsayacak öğretmen eğitimleri için harekete geçti. İlk yılda ortaklar Türkiye ile birlikte 28 AB üye ülkesinde İSG alanında verilen eğitimleri derlendi ve karşılaştırmalı bir analiz ortaya koymaya çalışıldı.

Toplantı gündeminde öğretmenlere İSG bakış açısını kazandırmanın önemi, güvenli davranışların hayatın her anına eklemenin gerekliliği ile öğrencilere erişilebilir, anlaşılır ve öğrenmeyi kolaylaştırıcı materyaller üretmek öncelikle tartışıldı.

3 temel çıktı üzerine inşa edilen proje ile Avrupa Birliği standartlarında İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda öğretmenlere yönelik eğitim öğretim kitapçığı ile sınıf içinde öğretmenlerin kullanması için araçların geliştirilmesi ve öğrencilerin kullanımı için iş sağlığı güvenliği kitapçığı hazırlanması hedeflenerek görsel, işitsel ve uygulamalı materyaller tasarlanmaktadır. Ayrıca tüm bu fikri çıktılar görme engelli öğretmen ve öğrencilerin de kullanımı için Braille alfabesi ile basılacaktır.

Projenin Türkiye ayağını yürüten ÇASGEM, proje danışma kurulunu oluşturarak projenin sosyal etkisini artırmayı hedeflemektedir. Proje sonrasında üretilen tüm fikri çıktılar Türkçe, İngilizce ve diğer ortakların dilleri ile Braillle alfabesi ile de basılacak, çevrim içi platformlar sesli betimleme ve alt yazı seçenekleri ile erişilebilir şekilde hizmete açılacaktır. Proje kapsamında tüm ortaklar pilot eğitimler düzenleyerek, hazırlanmış olan materyallerin ülkeler açısından etkinliği de ölçülecektir. Projenin 2021 yılında sona ermesi planlanmaktadır.

 

CCPS ve EPSC Tarafından Düzenlenen 2019 Proses Güvenliği ve Büyük Veri Avrupa Konferansı'nda Bu Yıl ÇASGEM de Yer Aldı 

 
:0,00 
:% 0
:23 Ekim 2019
:13:50
:Pazar
:
:
:
:

Kimyasal Proses Güvenliği Merkezi (CCPS) ve Avrupa Proses Güvenliği Merkezi (EPSC) işbirliği ile 1 -2 Ekim 2019 tarihlerinde Frankfurt’ta düzenlenen 2019 Proses Güvenliği ve Büyük Veri Avrupa Konferansı’nda kurumumuzu temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanı Begüm Doğan “Büyük Veri Analitiği ve Acil Durum Yönetimi” başlıklı bildiri sunmuştur. DOW, DuPont, TOTAL, TÜPRAŞ, PETKİM gibi pek çok sanayi kuruluşunun yoğun ilgi gösterdiği programda uygulamaya yönelik çözümler değerlendirilmiştir.

Proses güvenliği açısından acil durum yönetiminde büyük veri analitiğinin kullanılmasının önemi ve Kimyasal Güvenlik Kurulu (CSB) kaza raporlarında vurgulanan acil durum yönetimindeki eksiklikler hakkında bilgi verilmiştir. DOĞAN proses güvenliğinin gittikçe artan iklim değişikliği sebebiyle yönetimin daha zor olduğuna değinerek büyük veri analitiğinin oluşturacağı çözümlerin önemine vurgu yaparak acil durum yönetiminde devlet, endüstri, araştırma geliştirme, bilim ve teknolojinin birlikte çalışmasının son derece önemli olduğunu belirtti. Proses güvenliğine ilişkin eğitimlerdeki eksikliklerin kazalarda etkisi de değerlendirilmiştir.

CCPS ve EPSC ile karşılıklı işbirliği ve iyi niyet temennileri ile birlikte program tamamlanmıştır. Proses güvenliği ve emniyeti alanında bilgilendirme ve eğitim çalışmalarımız devam etmektedir.

 

Geçici Sığınmacılar Ve Diğer Yabancı Uyruklular İle Türk Gençlerinin Sosyal Uyumunun Ve Katılımın Spor Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi Antrenör Eğitici Eğitimi Programı Tamamlandı 

 
:0,00 
:% 0
:27 Eylül 2019
:16:12
:Pazar
:
:
:
:

Olimpik Mülteci Vakfı (Olympic Refuge Foundation-ORF) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ortağı olduğu "Geçici Sığınmacılar ve Diğer Yabancı Uyruklular İle Türk Gençlerinin Sosyal Uyumunun ve Katılımın Spor Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi" 2019 yılında başladı.

Temel amacı ülkemizde yaşayan geçici sığınmacılar ve diğer yabancı uyruklular ile vatandaşlarımız arasındaki sosyal uyumun spor yoluyla arttırılması olan projeye Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek vermektedir.

16 Eylül 2019 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlar ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Burak Çağatay DOĞAN ve ÇASGEM Başkanı Abdurrahim ŞENOCAK’ın katılımı ile başlayan proje eğitim programı, çeşitli üniversite akademisyenleri, uzmanları ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanlarımızın eğitimi ile devam etti.

Ankara, Şanlıurfa, Mersin, Samsun ve Bursa illerindeki antrenörlerin katıldığı eğitimde katılımcılara uygulamalı ve ekip çalışmasına yönelik destekleyici eğitimler verilerek katılımcıların eğiticilik ve antrenörlük yönlerinin güçlendirilmesi hedeflendi.

Eğitim programı kapsamında çocuk ve gençlerde spora katılım motivasyonu ve iletişim becerileri geliştirme, çocuk koruma ve güvenli ortam sağlama, engelli bireylerde spora katılım motivasyonu ve spora yönlendirme, olimpik değerler ve fair play, sporda şiddetle müdacele, temel spor eğitimi ve oyunla eğitim, öğrenmeyi öğrenmek, çocukların gelişim özelliklerine göre etkinlik planlama, göçe maruz kalmış çocuklarda gelişimsel özellikler, kültür duyarlı psikoloji, yaygın eğitim ilkeleri, eğitim oyunları, eğitimde yansıtma ve geribildirim konuları ele alındı.

Olimpik Mülteci Vakfı (Olympic Refuge Foundation-ORF), Birleşmiş Milletler Sığınmacılar Yüksek Konseyi (UNHRC), Uluslararası Olimpiyat Komitesi (International Olympic Committee), Türkiye Milli Olimpiyat komitesi üyeleri Merkezimi eğitim esnasında ziyaret ederek uygulama örneklerini yerinde inceleme fırsatı buldu. Sporun barışı sağlamadaki gücünden istifade edilerek geçici sığınmacılar ve diğer yabancı uyruklularla vatandaşlarımız arasında bağı kuvvetlendirmek amacıyla bir araya gelinen programın değerlendirilmesi yapıldı.

Eğitim programı, Merkez Başkanımız ŞENOCAK’ın katılımcılara sertifikaları takdim etmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

 

Türkiye İşgücü Piyasasında Uyumsuz Eşleşme Analizi Projesi Kapsamında OECD Merkezine Çalışma Ziyareti 

 
:0,00 
:% 0
:13 Eylül 2019
:10:46
:Pazar
:
:
:
:

Türkiye İşgücü Piyasasında Uyumsuz Eşleşme Analizi Projesi kapsamında 10 Eylül 2019 tarihinde Fransa Paris’te bulunan OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) Merkezine çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir. Programa; ÇASGEM Başkanı Abdurrahim ŞENOCAK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanları Dr. Elif ÇELİK ve Hasan AYDOS oluşan heyet katılım sağlamıştır. İki oturum şeklinde süren programın ilk oturumunda Beceri Merkezi (Centre for Skills )Birim Yöneticisi Montserrat Gomendio, Ulusal Beceri Stratejisi Projeleri Başkanı Andrew Bell, Mesleki Eğitim-Öğrenim ve Yetişkin Eğitimi Birim Başkanı Dr. Anthony Mann, Beceri Analizi Takım Başkanı Fabio Manca ile ÇASGEM’in faaliyetleri ve Türkiye İşgücü Piyasasında Uyumsuz Eşleşme Analizi Projesi hakkında görüşülmüştür. Çalışma ziyaretinin amacına detaylı olarak yer verilmiş olup, ülkemizdeki beceri ve nitelik uyumsuzluğuna yönelik yapılan araştırma hakkında bilgi verilmiştir. Programın devamında Türkiye OECD Daimi Temsilciliği adına Ender SARITEKİN ve Zeynep BİÇER katılmıştır. Ender SARITEKİN konuşmasında OECD ile daha önce bu konuda bir araya gelindiğini, Büyükelçimiz Erdem BAŞÇI’nın eğitim ve beceri konularına çok önem verdiğini ve bu husus gündeme geldiğinde her zaman öncelik verdiğini belirtmiştir. Programın ikinci oturumunda İstihdam, Beceri ve Sosyal İşler Biriminin temsilcisi Glenda Quintini ile Türkiye’de beceri uyumsuzluğunu azaltmaya yönelik politika önerileri hakkında istişarelerde bulunulmuştur. 5-6 Kasım 2019 yılında yapılacak olan Ulusal İstihdam, Beceri, Eğitim sempozyumuna davet edilerek olası işbirlikleri hakkında görüşülmüştür.

 

Özbekistan Cumhuriyeti Heyetine Katılım Belgeleri Verildi 

 
:0,00 
:% 0
:28 Haziran 2019
:15:31
:Pazar
:
:
:
:

ÇASGEM’in Uluslararası Alanda Eğitim ve Tecrübe Aktarım Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi (ETAP) kapsamında, Özbekistan Cumhuriyeti İstihdam ve Çalışma İlişkileri Bakanlığı yetkililerinin “Türkiye’de Çalışma Hayatı ve Uzaktan Eğitim” konulu çalışma ziyareti programı nihayete erdi.

Programın ikinci haftasında Ankara Sanayi Odası Teknik Koleji (ASO Teknik Koleji), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve KOSGEB ziyaret edildi.

ASO Teknik Koleji’nde okulun kurucu müdürü Refik SARGIN tarafından karşılanan heyete, genel anlamıyla Türkiye’deki mesleki eğitim sisteminin işleyişiyle ilgili bilgiler verildi. Ardından iyi uygulama örneği olarak ASO Teknik Koleji sınıf ve atölyeleri gezilerek okul hakkında ayrıntılar verildi.

İŞKUR yetkilileri ile bir araya gelerek İŞKUR’un İş ve Meslek Danışmanlığı, İstihdam Hizmetleri, Mesleki Eğitim Kursları, İşbaşı  Eğitim Programı, Girişimcilik Eğitim Programı, Pasif İşgücü Programları gibi faaliyetleri hakkında istişarelerde bulunuldu. Ardından İş Başı Eğitim Programlarının uygulandığı Bilkent Şehir Hastanesi ziyaret edildi.

Eğitim programının son gününde KOBİ ve girişimcilerin rekabet güçlerinin geliştirilmesi için sunulan destekler ve hizmetler hakkında bilgi edinilmesi amacıyla KOSGEB’e ziyaret gerçekleştirildi. AB ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Necati GÜNAYDIN ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Murat Şükrü SOYKAN’ın da katıldığı toplantıda KOBİ kavramının ne olduğu anlatıldıktan sonra girişimcilik destekleri hakkında ayrıntılı bilgiler sunuldu.

Proje ile Sudan Cumhuriyeti heyetinden sonra ağırlanan ikinci heyet olan Özbekistan Cumhuriyeti heyeti, gerçekleştirilen programdan oldukça memnun kaldıklarını ve program kapsamında öğrendikleri bilgiler neticesinde iyi uygulama örneklerini ülkelerinde de paylaşacaklarını ifade ettiler.

Türk ve Özbek kültür etkileşimini sağlamak amacıyla bir araya gelinen yemekte program değerlendirilmesi yapıldı ve Özbekistan Cumhuriyeti Heyeti katılımcılarına sertifikaları takdim edildi. Ardından Heyet, Merkez Başkanımız Sn. Abdurrahim ŞENOCAK’a teşekkürlerini sundu. Tüm katılımcılar ve proje ekibi ile hatıra fotoğrafı çekilerek  program nihayete erdirildi.

 

Özbekistan Cumhuriyeti İstihdam ve Çalışma İlişkileri Bakanlığı Yetkilileri ÇASGEM’de 

 
:0,00 
:% 0
:25 Haziran 2019
:17:18
:Pazar
:
:
:
:

ÇASGEM’in Uluslararası Alanda Eğitim ve Tecrübe Aktarım Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi (ETAP) kapsamında, Özbekistan Cumhuriyeti İstihdam ve Çalışma İlişkileri Bakanlığı yetkililerinin “Türkiye’de Çalışma Hayatı ve Uzaktan Eğitim” konulu çalışma ziyareti programı devam ediyor.

Devlet teşkilatımızın, Bakanlığımızın ve Merkezimizin tanıtımı ile başlayan iki haftalık programın ilk günü; ülkemizde sürdürülen tarım politikaları, çiftçi eğitimleri, hayvancılık uygulamalarına dair bilgi edinilmesi amacıyla T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığına ve Ankara İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüğüne bağlı Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğüne ziyaret ile başladı.

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı İsa ÇETİNKAYA yaptığı açılış konuşmasında proje ile kurumlar arası etkileşimin artmasına vesile olduğu için ÇASGEM’e teşekkür etti.  Gerçekleştirilen ziyaretlerde Özbek çalışma heyeti kırsalda tarımsal bilincin oluşmasını ve yeni teknolojilerin çiftçilerle buluşmasını sağlayan eğitimler, çiftçilere uygulanan sigorta ve sağlanan kredi sistemleri, iki ülkede yetiştirilen tarım ürünleri, hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği kapsamında ise e-ıslah sistemi, buzağı takip sistemi, mezbaha ve hayvan pazarları denetimleri hakkında bilgi sahibi oldu.  Ayrıca heyet T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığına ait Tarım TV ve eğitim ve tanıtım faaliyetleri kapsamında çeşitli yayınların basıldığı matbaayı da görme fırsatı buldu.

Programın ilerleyen günlerinde de eğitim ve çalışma hayatı ile ilgili olarak ülkemizdeki iyi uygulama örneklerinin yerinde gösterilmesi için kurumlara teknik geziler gerçekleştirildi.

Uzaktan eğitim sistemleri ile ilgili detaylı bilgi sahibi olunması amacıyla ENOCTA ve SIMSOFT Bilgisayar Teknolojileri firmalarına ziyarette bulunuldu. ENOCTA’da uzaktan eğitim sisteminde farklı içeriklere sahip uygulama örnekleri gösterilerek stüdyo ve ofisler gezildi. SIMSOFT’da ise uzaktan eğitim ve simülasyon programları hakkında bilgi verilerek güvenli yangın söndürmeye dair simülasyon uygulaması gösterildi.

Mesleki Yeterlilik Kurumuna (MYK) yapılan ziyarette MYK Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Dairesi Başkanı İsmail ÖZDOĞAN yaptığı açılış konuşmasında MYK’nın görevleri ve faaliyetlerinden bahsederek MYK’nın kardeş kuruluş olarak Özbekistan ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti. Ziyaret kapsamında “MYK ile İlgili Genel Bilgiler”, “Ulusal Yeterlilik Sistemi”, “Belge Zorunluluğu”, “Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi”, “Ulusal Europass Merkezi” ve “Projeler” hakkında bilgilendirme yapıldı. T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan çalışma ziyaretinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun görevleri, kurumsal yapısı ve sosyal güvenliğin kapsamı hakkında bilgilendirme yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yapısının daha iyi anlaşılması adına SGK Ankara İl Müdürlüğü ve Ulucanlar Sosyal Güvenlik Merkezi ziyaret edilip faaliyetleri hakkında bilgi paylaşımı yapıldı.

PTT Genel Müdürlüğü Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Candan ŞENYÜZ ziyaret edilerek,  Başkan Yardımcısı Yakup Kadri KAYA başkanlığında PTT faaliyetleri hakkında bilgi edinilerek Pul Müzesi ziyaret edildi.

Teknik ziyaretlere ek olarak kurumumuzda düzenlenen uygulamalı eğitimleri gözlemlemeleri amacıyla Özbekistan İstihdam ve Çalışma İlişkileri Bakanlığı yetkililerine  “Yetişkin Eğitimi ve Eğitim Tasarımı”, “Uzaktan Eğitim ve Eğitim Tasarımı”, “Kişisel Koruyucu Donanım Seçimi ve Kullanımı Eğitimi (Uygulamalı Eğitim)” ve “Eğitim Yönetimi” konu başlıklarında eğitimler verildi.

Programın ikinci haftası Ankara İş Kulübü ziyaretiyle devam etti.  Ankara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Yardımcısı Sevide ERKMEN başkanlığında gerçekleşen toplantıda İş Kulübü ve faaliyetleri hakkında bilgi edinildi. Özbekistan İstihdam ve Çalışma İlişkileri Bakanlığı yetkililerinin yoğun ilgi gösterdiği ziyarette aynı uygulamanın Özbekistan'a taşınması için bilgi alışverişinde bulunulması temenni edildi.

Heyetin çalışma ziyaretlerinin ASO Teknik Koleji, İŞKUR ve KOSGEB ile sürmesi planlanıyor.

 

Akran Mentorum Projesi Kapanış Konferansı Düzenlendi 

 
:0,00 
:% 0
:14 Haziran 2019
:17:18
:Pazar
:
:
:
:

        Engelli gençlerin çalışma hayatına katılımını kolaylaştırmak ve sosyal içermeyi sağlamak amacıyla yürütülen, Gazi Üniversitesi'nin koordinatörlüğünde, Bulgaristan Z-gura M, Romanya´dan Gheorghe Asachi Yaş Teknik Üniversitesi ve Türkiye’den Redvet (Uluslararası Mesleki Eğitim Araştırma ve Geliştirme Derneği) ve Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte ÇASGEM'in ortak olduğu Akran Mentorum Projesi kapanış konferansı Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi'nde 11.06.2019 tarihinde gerçekleştirildi. 2017-2019 yılları arasında yürütülen projenin kapanış konferansında öncelikle mentorluğun ne olduğu ve engelli gençlere mentorluk yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken noktalar ortaya kondu. Proje süresince üretilen çıktılar ve mobil uygulama tanıtıldı. Proje websitesi ve mobil uygulaması aracılığıyla erişime sunulan çıktılar, 4 dilde erişilebilir şekilde tasarlandı.

      Mentorluk uygulamalarının etkisi ve sosyal içermeye katkısının da tartışıldığı konferansta, Merkezimiz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanı Kübra Öztürk Sever, Akran Mentorluğu Etki Değerlendirmesi: Türkiye Örneği sunumunu gerçekleştirdi. Proje kapsamında Türkiye’de Ankara, İstanbul, Kayseri ve Osmaniye illerinde yapılan pilot uygulamalarda, 230 kişi mentee ve mentör olarak projeden faydalandı. Projede öncelikle mentorluk eğitimleri verildi. Engellilere yönelik tutumlar, engellilerle etkili iletişim ve engelli gençlere mentorluk yapılması başlıklarını içeren eğitimler ve menti-mentor eşleştirmeleri sonrasında hem engelli gençlerin hem de mentörlük yapan akranlarının özgüven, liderlik, problem çözme ve karar verme, sosyallilik, diğerlerinden öğrenme, takım üyesi olma gibi sosyal ve kişisel becerilerinde gelişme olduğu tespit edildi. Programda Romanya ve Bulgaristan’da yürütülen pilot uygulamalar da tartışıldı.

         Kapanış programı sonunda projeye gönüllü olarak katılan gençlere ÇASGEM Başkan Yardımcısı ve Proje Yürütücüsü Kenan Yavuz ile Gazi Üniversitesi Proje Koordinatörü Prof. Dr. Seyhan Fırat tarafından sertifikaları takdim edildi.

ÇASGEM’in engelli vatandaşlarımıza yönelik eğitim ve proje faaliyetleri devam etmektedir.

 

ÇASGEM Uzmanları HİZMET-İŞ' in ''İş Sağlığı Güvenliği Kültürü ve Engelliler'' Seminerinde 

 
:0,00 
:% 0
:14 Mayis 2019
:09:21
:Pazar
:
:
:
:

Ülkemizde 4-10 Mayıs tarihleri İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası olarak kutlanırken 10-16 Mayıs tarihleri Engelliler Haftası olarak kutlanmaktadır. Hizmet-İş Sendikası bu iki önemli haftayı birleştirerek üyelerinde farkındalık yaratmak amacıyla bir eğitim semineri düzenledi.

Bu seminerde kurumumuzdan ÇSG Eğitim Uzmanları Betül DÖNMEZ ORAL ve Metin Cudi YARDIMCI “İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürü ve Engelliler” konulu eğitimi verdiler. YARDIMCI, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yerleştirilmesi, yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi konusunda bilgi verirken ORAL da çalışma yaşamında engellik kavramını ve engellilere yönelik iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına değindi. Uzmanlarımız çalışma yaşamında engellilik kavramı ile günlük yaşamda kullanılan engellilik kavramının farkını vurguladı. Çalışma yaşamında bireylerin engellerine göre değil bilgi ve becerilerine uygun işlere yerleştirilmesi ile çalışma yaşamında engellilik kavramının ortadan kalkacağını ve iş kazalarının azalacağını ifade ettiler.

Dünyada bir milyardan fazla insan engellilik türlerinden herhangi biri ile yaşamaktadır. Bunların neredeyse 200 milyonu hayatlarını devam ettirme konusunda zorlanmaktadırlar. Engelli bireylerin eğitim, istihdam, ulaşım gibi temel hizmetlere ulaşma imkânı görece sınırlıdır. Bu sınırların ortadan kaldırılması ile engelli bireylerin yaşama eşit şartlarda katılım sağlaması mümkündür. ÇASGEM olarak engelli bireylerin istihdamında sınırları ortadan kaldırmak adına çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.