ÇASGEM´in Eğitim ve Araştırma Kapasitesinin Güçlendirilmesi Teknik Destek Projesi Kapanış Konferansı Başarıyla Tamamlandı.

31.08.2023

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve ÇASGEM tarafından yürütülen ÇASGEM'in Eğitim ve Araştırma Kapasitesinin Güçlendirilmesi Teknik Destek Projesi'nin kapanış konferansı bugün büyük bir katılımla tamamlandı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan ÇASGEM Başkan V. Kenan Yavuz, projenin hedefleri ve elde edilen başarılar hakkında bilgi verdi. AB Türkiye Delegasyonu İnsani ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Laurent Guirkinger, Avrupa Birliği'nin projeye olan desteğini vurgulayarak işbirliğinin önemine dikkat çekti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Sn. Av. Ahmet Aydın ise projenin Türkiye'nin sosyal kalkınma yolunda taşıdığı anlamı paylaştı.

DAI AB Uygulama Birimi Direktörü Anne-Sofia Holmberg, projenin uygulanma süreci ve elde edilen sonuçlarını içeren kapsamlı bir değerlendirme sunumu gerçekleştirdi. Projenin Eğitim Uzmanı Nefise Burcu Ünal ise proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların ve elde edilen çıktıların önemini vurgulayan bir sunum yaptı.

Konferansta paylaşılan bu zengin içerikli sunumlar, projenin başarısını gözler önüne serdi. Katılımcılar, projenin hedeflerine ulaşmasında emeği geçen tüm paydaşları kutlayarak bu önemli işbirliğinin devamını dilediler.


Konferansın öğleden sonraki ilk oturumu "Proje Eğitimleri ve Güvenlik Kültürü Çalışmaları" başlığıyla gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Eğitim Uzmanı Nefise Burcu Ünal'ın yaptığı oturumda iş sağlığı ve güvenliği alanında deneyimli isimler söz aldı. İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri ve güvenlik kültürü alanında oluşturulan yayınların yazarları Beste Ardıç Arslan, Funda Demir, Mustafa Özesen, Dr. Senai Demirci ve Gülşen Arslan Akça eğitim ve güvenlik kültürü çalışmalarının önemini vurgulayarak katılımcılara kapsamlı bilgiler sundular. 

İkinci panel ise "İşe Dönüş Programı Araştırması, Kaza Tahmin Modellemesi Araştırması, Sosyal Etki Analizi Çalışmaları" başlığıyla gerçekleşti. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Bekir Gür'ün üstlendiği bu oturumda iş sağlığı ve güvenliği alanındaki gelecek odaklı yaklaşımlar masaya yatırıldı. Dr. Işıl Kurnaz, Prof. Dr. Furkan Emirmahmutoğlu, Dr. Ali Sabri Taylan, Ege Temizkan ve Dr. Mustafa Murat Arat gibi alanında önde gelen akademisyenler, bilimsel araştırmalar ve veri analizlerinin sektördeki dönüştürücü etkilerini ele aldı. İş sağlığı ve güvenliği profesyoneli Şenay Özdemir ise sahadaki deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Konferansın ayrılmaz bir parçası olan "Güven Fuarı", katılımcılara interaktif deneyimler sunarak güvenlik kültürünü daha da yakından tanıma fırsatı verdi. Proje kapsamında üretilen kitapların yazarları Gülşen Arslan Akça, Dr. Senai Demirci ve Mustafa Özesen'in "Güvenlik Kültürü Kitapları İmza Etkinliği"nde kitapları imzalayarak katılımcılara takdim etti. 

ÇASGEM'in Eğitim ve Araştırma Kapasitesinin Güçlendirilmesi Teknik Destek Projesi Kapanış Konferansı, mesleki rehabilitasyon, güvenlik kültürü, sanal gerçeklik, sosyal etki değerlendirmesi ve iş sağlığı ve güvenliği alanındaki proje kapsamında yapılan çalışmaların ve deneyimlerin paylaşıldığı ve önümüzdeki dönemde bu alanda yapılması gereken çalışmaların istişare edildiği verimli bir etkinlik olarak sona erdi.

FOTOĞRAFLAR

Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyütebilir ve galeri içerisindeki diğer fotoğrafları görebilirsiniz.